Het kanon van de Saluutbatterij werd in gereedheid gebracht
Het kanon van de Saluutbatterij werd in gereedheid gebracht Foto: Peter Vermeulen - Steenbergse Courant
zondag 13 september, 14:59

Deelnemers goed georganiseerde Open Monumenten Dag kregen belangstelling maar hadden zeker meer bezoekers verdiend

DE ZES KERNEN - Zaterdag hield ook de gemeente Steenbergen Open Monumenten Dag. Twaalf monumenten in Steenbergen - De Heen - Nieuw-Vossemeer - Dinteloord en Kruisland waren geopend voor het publiek. Een groot aantal betrokken deelnemers ontving bezoekers bij meer dan twintig activiteiten. Die bezoekers druppelden gestaag bij de diverse locaties binnen. Belangstelling was er, maar het evenement had zeker een veel groter aantal belangstellenden verdiend.

Na de officiële opening met de onthulling van een prachtige historische maquette van vestingstad Steenbergen op de kop van de Kaaistraat konden belangstellenden terecht bij de lezing die voorzitter Hanneke Meulblok van heemkundekring De Steenen Kamer in het voormalige Stadhuis aan de Kaaistraat gaf. Zij verzorgde een interessante toelichting aan de hand van een historische kaart uit het jaar 1827 met als voorlopers historische kaarten vanaf het jaar 1560. Die kaarten toonden het historische Steenbergen met een stratenplan zoals ook nu nog bestaat. Duidelijk werd hoe dicht de Visserstraat aan de toenmalige haven lag en hoe Steenbergen aan Zee in die jaren werkelijkheid was. Met oude stadskern liggend aan enerzijds een gebied met talloze schorren en slikken, anderzijds het Oudland waarin de eventuele vijand via onderwaterzetting op afstand kon worden gehouden. De kern van Steenbergen was destijds ommuurd. 

Vestingwerken

Hanneke Meulblok verhaalde hoe Steenbergen te maken kreeg met een invasie ten tijde van de beeldenstorm die de Jacobskerk van toen omvormde van een katholieke naar een protestante kerk. Met Lodewijk Napoleon die er later (1832) voor zorgde dat er niet alleen een protestantse was maar ook een katholieke kerk - op de Markt - werd gebouwd. De aanleg van de vestingwerken in de periode 1627-1629 kwamen aan de orde met de latere upgrade tot een vesting naar Oud Hollands model met aarden wallen die in 1814 gereed kwam. Wallen die veelal op particulier terrein lagen en in latere jaren werden geslecht.

Tal van activiteiten op de 12 locaties

Ondertussen waren op diverse locaties exposities geopend - in Villa Moors, in het Bakhuys op De Heen, de expositie Hoekkunst, de expositie in het Heense kerkje, die in het voormalige stadhuis en in de Nederlands Hervormde Kerk in Dinteloord. Er waren activiteiten in de Gummaruskerk, in de Witte Kerk (Ned. Hervormde Kerk aan het Kerkplein). Er was volop activiteit in en rondom het Bakhuys op de Heen, de molen Asumburg in Nieuw-Vossemeer was geopend en belangstellenden konden het historisch kampement van de Saluutbatterij Steenbergen bewonderen en ervaren, zo ook kon een bezoekje worden gebracht aan het boerderijcomplex aan het eind van de Heensemolenweg. Muziekvereniging Volharding Steenbergen verzorgde diverse optredens op verschillende locaties, organist Gabriel Steenbergen speelde in de Witte Kerk en de Gummaruskerk en in de Gummarus liet ook het fluitensemble Bianca Jonkers van zich horen. De Klokgevel in de Kaaistraat, het atelier Johanna van Hesteren en het atelier Valkhoff kon worden bezichtigd. In het kerkje van De Heen verzorgde Isabella Meesters een solo Cello concert. Kortom er was volop te doen, tot genoegen van wie de diverse locaties met een bezoekje vereerde.

[ door Peter Vermeulen ]

Jan Janssen exposeerde in het oude stadhuis in de Kaaistraat
Hanneke Meulblok verzorgde een lezing over de Vestingstad in het oude Stadhuis
De historische kaart uit 1827 werd als uitgangspunt gebruikt
Anne Voorhan gaf toelichting in de Klokgevel, het voormalige onderkomen van koperslager Leautaud.
VVV Steenbergen nodigt bezoekers uit voor een bezoekje
Een verkoop marktje voor het goede doel bij de Witte Kerk aan het kerkplein in Steenbergen
Organist Gabriel Steenbergen speelde in de Witte Kerk en in de Gummaruskerk
In de Ned. Hervormde Kerk (Witte kerk) was een expositie doopkleden.
De dames van Saluutbatterij Steenbergen in actie
Het kanon van de Saluutbatterij werd in gereedheid gebracht
Het lont van het kanon wordt aangestoken
Het boederijcomplex aan het eind van de Heense Molenweg kon worden gezichtigd.
Ook het Heense Kerkje was onderdeel van Open Monnumenten Dag
Jonna van Hesteren verzorgde Vilten in haar atelier
De Steenbergse Stadsarcheologen waren niet alleen present in hun onderkomen aan het Doornedijkje maar presenteerden zich ook bij het Bakhuys op De Heen
Hans Hanssen bracht bezoekers terug in het Stenen Tijdperk
Niet alleen brood maar ook koek in het Bakhuys op De Heen.
Gezellige drukte in het Bakhuys
De stadsarcheologen gaven uitleg over het historische sluisje van De Heense Haven.
Glaskunst op De Heen
Het sluisje bij de Heense Haven is aan een opknapbeurt toe.
Slecht onderhoud heeft de gevelsteen van het Heense sluisje onleesbaar gemaakt.
Pieter van den Berg exposeerde in de Hervormde Kerk Dinteloord.
Hervormde Kerk Dinteloord nam deel aan de monumentendag.
Creativiteit in de Gummaruskerk.
Toehoorders tijdens het concert van Fluitensemble Bianca Jonkers in de Gummaruskerk
Fluitensemble Bianca Jonkers verzorgde vanaf het koor een optreden in de Gummaruskerk.
Het fluitensemble van Bianca Jonkers.
Een vaste tentoonstelling over de zes kernen in de Gummarus.
Tijdens rondleidingen kregen belangstellenden uitleg over de historie van Steenbergen.
Afbeelding
Isabella Meesters verzorgde een cello concert in het kerkje van De Heen.

Uit de Steenbergse Courant