In de ‘Memory Lane’ zagen bezoekers van de Open Dag hoe de fotografie zich in 70 jaar ontwikkelde. Foto's: Harry Veenstra
In de ‘Memory Lane’ zagen bezoekers van de Open Dag hoe de fotografie zich in 70 jaar ontwikkelde. Foto's: Harry Veenstra
1 uur geleden

Zeventig jaar fotolaboratoriumgeschiedenis in Steenbergen verdwijnt

STEENBERGEN - De open dag bij Fuji aan de Franseweg voor (oud)werknemers werd vorige week zaterdag druk bezocht. Tijdens de open dag konden ze familie en vrienden de productiehal laten zien en onderling bijpraten.

“De aanleiding voor de open dag is natuurlijk niet zo leuk,” vertelt directeur Frank Lubbers. “Door een strategisch besluit van Fuji krijgen we aan het einde van het jaar de laatste orders en stopt het na 70 jaar.” Voor 107 mensen verdwijnt de baan, 23 werknemers kunnen nog blijven. “Mensen waren altijd trouw aan het bedrijf. Zelfs die veertig of vijftig jaar in dienst waren.”

De groei van het bedrijf

In de ‘Memory Lane’, één van de lange gangen in het gebouw, zie je aan de foto’s hoe de fotografie zich in die zeventig jaar ontwikkelde. Hoe het in 1957 begon met het ontwikkelen en afdrukken van foto’s bij Van Mechelen in de Kaaistraat en later werd voortgezet als Bac-Color, Presto-Print en Fujifilm aan de Franseweg. De ‘Memory Lane’ en de fotocollages in de hallen zijn de plekken waar herinneringen boven komen. ‘Wie is dat ook alweer?’ of ‘herinner je die nog?’ hoor je vaak.

“Mijn ouders werkten er ook allebei”

De werknemers mochten familie of vrienden meenemen om een kijkje te nemen in de productiehallen. Chantal van den Kieboom laat haar gezin het hele proces van het begin tot het einde zien. “Ik ben begonnen met vakantiewerk en dacht er tijdelijk te werken. Nu werk ik er al 39 jaar.” Ook zij verliest aan het einde van het jaar haar baan op de afdeling Canvas en heeft in al die jaren op veel afdelingen gewerkt. “Ik had gedacht mijn pensioen en de veertig jaar in het bedrijf te halen. Dat je met het gezin voor de laatste keer hier kunt kijken, dat doet toch wel wat met je.” Ook haar ouders werkten bij het bedrijf. “Mijn vader is zelfs begonnen in de Kaaistraat en vandaar naar de Franseweg gegaan.” Directeur Lubbers vertelde eerder dat er tijdens de hoogtij dagen soms 800 mensen werkten. Heeft zij dat ook meegemaakt? “Ja, het was toen vooral druk halverwege de zomervakanties als de vakantiefoto’s kwamen. Maar ook vlak na de kerst en na de communieviering in april.” Levertijd van de foto’s was belangrijk en er mochten geen stofjes op zitten. “Voor mij blijft het een fantastisch product.” Daarnaast waren er veel trouwreportages. Ze kreeg toen zelf, net als het andere personeel, bij het huwelijk een fotorapportage met een fotograaf van het bedrijf.

‘Die van Den Haag’

Even verder op staat een groepje dat in 1986/87 van LUX COLOR Rijswijk, bij Den Haag, naar Steenbergen kwam. “Dat was min of meer een hele verandering,” herinneren ze zich “Hier was toen een hele andere arbeidscultuur. Ze gebruikten veel lagen om het werk aan te sturen. We moesten er echt aan wennen. We werden ‘die van Den Haag’ genoemd.” De zevenendertig man reed in het begin met busjes op en neer naar Steenbergen. “In het drukke seizoen maakte je dan lange dagen. Dan had je het idee dat nadat je was uitgestapt uit het busje, je al bijna weer moest instappen.” Maar toch zijn ze in een kort tijd goed geïntegreerd in het bedrijf.

De camera’s die het werk weghalen

In de loop van de middag kan iedereen met één of meerdere collega’s of familie op de foto gezet worden met een Instax camera van Fuji. Met het toestel is het mogelijk om direct voor iedereen een afdruk te maken. Iemand merkte op: “Dat zijn wel camera’s die het werk hier weghalen.”

Door: Harry Veenstra

Chantal van de Kieboom laat haar gezin het hele proces zien.
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
In de loop van de middag kon iedereen met collega’s of familie op de foto. De foto’s werden gemaakt met een Instax camera van Fuji, een camera die het mogelijk maakt de foto direct af te drukken. “Dat zijn wel camera’s die het werk hier weghalen,” werd er opgemerkt.
Afbeelding

Uit de Steenbergse Courant