Jaarboek 2024 De Steenen Kamer: ‘Gemeente Steenbergen 80 jaar vrij!’
STEENBERGEN - Afgelopen zaterdagmiddag presenteerde heemkundekring De Steenen Kamer in de bibliotheek het jaarboek 2024. Het zal niet verwonderen dat het boek nu 80 jaar na de bevrijding van de gemeente Steenbergen die in deze periode wordt gevierd ook als thema ‘Gemeente Steenbergen 80 jaar vrij’ kreeg. Ook de inbreng van de secretaris van de heemkundekring is geen verrassing. Robert Catsburg is immers bekend van zijn jarenlange onderzoek naar de gebeurtenissen in deze oorlog tijdens de Tweede Wereldoorlog in het bijzonder ook de strijd bij de bevrijding van deze regio. Het jaarboek is geheel aan die strijd gewijd.
“Ik ben er trots op”, laat voorzitter Hanneke Meulblok weten. “Een groot deel van de oorlogsverhalen zijn in eerdere uitgaven van ons jaarboek al eens belicht. Nu zijn alle verhalen er echter in verzameld, aangevuld met de bevrijding van Dinteloord en Nieuw-Vossemeer.” Het jaarboek 2024 telt 210 pagina’s. Het boek gaat in op de bevrijding van alle zes kernen van de gemeente. De crash van de vliegeniers Gibson en Warwick komt aan de orde, de bouw van de Baileybruggen in Steenbergen door de Canadezen, de bevrijding van de Steenbergse polders - Nieuw-Vossemeer en De Heen - en de bunkers aan de Zonnekreekseweg. Ook gaf Catsburg de gesneuvelde soldaten van het Algonquin regiment die het leven gaven in de strijd bij Welberg en die begraven zijn in Steenbergen een gezicht door hun foto’s te plaatsen bij een korte beschrijving over hun leven.
Dramatische bevrijding van Dinteloord
De straatnamen van Steenbergse verzetsmensen in Steenbergen worden beschreven. Een interview destijds met Bert Herbers werpt een blik op zijn beleving van toen als 10-jarige knaap. De dramatische bevrijding van Dinteloord met voorafgaand het bombardement door de Royal Air Force en vervolgens de bommen van een Pools squadron die aanvankelijk voor doelen bij Rotterdam waren bedoeld en in Dinteloord voor ‘hels inferno’ zorgden. De moord op de Welbergse kapelaan Kock en het lot van de vergeten oorlogsheld Piet Snoeijers zijn eveneens als verhaal in het jaarboek opgenomen.“Het blijven herhalen van deze geschiedenis en het doorvertellen van alle verhalen van onze voorouders is van doorslaggevend belang om herdenken toekomstbestendig te maken”, stelt burgemeester Ruud van den Belt in zijn voorwoord. De burgemeester nam vorige week donderdag het eerste exemplaar van het nieuwe jaarboek graag in ontvangst.Het jaarboek is voor ieder verkrijgbaar bij boekhandel Vermeulen, Primera De Gilles of via www.boekenbestellen.nl.
Door: Peter Vermeulen
